diwali

  

 Divali (arba Dypavali दीपावली = Dīpāvalī) – penkias dienas trunkanti šviesos šventė, vykstanti paskutinių rudens mėnesių sandūroje.

Šventės esmė - džiaugtis vidine šviesa!

 

Dvasinė šventės reikšmė praktikuojant jogą - savo vidinės šviesos pamatymas, kai gėris nugali blogį, šviesa įveikia tamsą, o žinios triumfuoja prieš neišmanymą.

Jogos mokymas teigia, kad yra daugiau nei tik fizinis kūnas ir protas, kad yra amžinai tyra begalinė Esatis. Divali šventė kaip ”gėrio pergalė prieš blogį” simbolizuoja dvasinio žinojimo šviesą, kuri išsklaido neišmanymą, dengiantį žmogaus tikrąją nekintančią amžiną prigimtį. Su šiuo pabudimu ateina atjauta bei vienio matymas, atnešantis palaimą. Esame įpratę švęsti fizinio kūno gimimą, o Divali yra sąmonės šviesos atgimimo šventė.

Nuo senovės žmonės pasitikdami šią vilties, geranoriškumo, gyvenimo paprastumo ir džiaugsmo šventę tvarko namus, švarinasi, rengiasi naujais drabužiais, pastatus puošia lempučių arba žibintų girliandomis, degina aliejines žvakutės, šaudo fejerverkus, dalinasi vaišėmis su šeimos nariais ir draugais, dovanoja vieni kitiems dovanas. Ašramuose organizuojamos bhandaros - labdaringos vaišės skurstantiems.

Divali taip pat simbolizuoja Naujųjų Metų pradžią, švenčiama, nuėmus sėkmingą ir gausų derlių. Divali pavadinimas kilęs iš sanskrito kalbos žodžio "dipavali", kuris reiškia mažus aliejinius žibintus, kuriais tradiciškai puošiami namai, parduotuvės ir visos viešos vietos. Šie žibintuvėliai, pripildyti garstyčių aliejumi, sustatomi eilėmis ant palangių, prie durų ir lauke prie pastatų, taip pagerbiama turto sėkmės ir šeimos deivė Lakšmė ir nuo pavojų gelbėjantis Višnu.